Keliautojui  

Naudingi patarimai keliautojui

Kaip nustatyti kryptį be kompaso

 Kryptį be kompaso lengva nustatyti pasinaudojus laikrodžiu ir saule.

Nukreipkite valandinę rodyklę į saulę. Kampą, susidariusį tarp valandinės rodyklės ir ciferblate esančio skaičiaus 1 padalinkite pusiau menama linija. Ši linija ir nurodys kryptį: pirmyn - pietūs, atgal – šiaurė. Vertėtų nepamiršti, kad iki 13 valandos reikia dalinti susidarantį kairijį kampą, o po 13 val. – dešinį.

Ar toli žaibuoja?

 Besiartinančios audros požymius – žaibą ir griaustinį – galima pastebėti iš toli. Tamsių audros debesų judėjimo kryptis parodo, ar audra artėja, ar tolsta. Jei žaibas melsvas – žaibuoja netoli, o jei gelsvas ar rausvas – toliau. Nuotolis tarp stebėtojo ir žaibovietės nustatomas pagal laiko skirtumą tarp žaibo blykstelėjimo ir to paties žaibo sukelto griausmo. Laiko tarpas (sekundėmis), padalintas iš 3, sudaro atstumą iki žaibovietės (kilometrais). Taip galima apskaičiuoti atstumą ir kitais atvejais, kai pirma pamatomas reiškinys, o tik po to išgirstamas jo sukeltas garsas, pavyzdžiui, šūvis, medkirčio darbas, kūjo smūgis ir t.t. Tereikia žinoti, kad žaibo sukeltas garsas sklinda kelis kartus greičiau, nei normaliomis atmosferos sąlygomis.

Pirmoji pagalba įgėlus bitei

 - Įgėlus bitei, pirmiausia pincetu, nagais ištraukti ar prispaudus buką peilį prie odos nubraukti geluonį, kad į organizmą nepatektų daugiau nuodų.
- Kad sumažėtų skausmas ir niežulys, žaizdą reikėtų atšaldyti arba pavartoti lokalaus poveikio preparato nuo skausmo ir niežėjimo (pvz. menpolio).
- Kad nekiltų antrinė infekcija žaizdą galima patepti spiritu.
- Geriant alkoholį didėja kraujagyslių pralaidumas nuodams, organizmo reakcija gali būti ūmesnė ir stipresnė.
- Jei pasireiškė vietinė alerginė reakcija: įgelta vieta ištino, paraudo, niežti, atsirado bėrimas, išgerkite antihistamininio preparato ir kreipkitės į gydytoją.

Kaip sužinoti ar lis?

 Visiems gerai žinomi kiškio kopūstai yra pui­kūs „si­nop­ti­kai“. Šis senolių meterologinis prietaisas veikia kuo puikiausiai.   Reikia atsiminti ką reiškia trys šių lapelių padėtys:

  •  Jei kiš­kio ko­pūs­to la­pe­liai laikosi ho­ri­zon­ta­liai – lie­taus ne­lauk,
  • jei žiū­ri že­myn – va­di­na­si, po va­lan­dos ar dvie­jų tik­rai lis,
  • o jei­gu jau pa­si­su­kę ver­ti­ka­liai že­myn – grei­čiau bėk slėp­tis, nes tuoj pa­si­pils lie­tus.