Orientavimosi kursai  

Gebėjimas orientuotis miške padeda orientuotis ir gyvenime

Orientavimosi kursas, I lygis, Pabradė
Data:
2024-08-10
Pradžia  09.00 val. Trukmė  iki 20 val. Vasaros metu ne vėliau kaip iki 04.00 val. Žiemos metu ne vėliau kaip iki 02.00 val. Renginio pabaiga taip pat priklauso nuo dalyvio fizinių gebėjimų ir įgūdžių įsisavinimo.
Galimos susirinkimo vietos:
I -
 Pabradės centrinis poligonas
GPS koordinatės: 55.024837,25.800664
IIKalno g. 27, 15174 Nemenčinė

Kurso pabaiga -  Įvykdžius nustatytą maršrutą arba jo dalį ankščiau, bet ne vėliau nurodyto laiko. 
Nakvynė - nėra.
Grupės dydis – nuo 15 iki 30 dalyvių. Nesusirinkus minimaliai grupei kursas bus perkeliamas kitai nurodytai datai.
Kurso kaina vienam dalyviui50€, neatvykus į kursą be priežasties (liga ir t.t.) pinigai negražinami, su priežastimi gražinama 25€.
Kurso Įvertinimas - Kurso praktinę dalį išlaikius > 70% - Pažymėjimas IŠLAIKYTA, Kurso praktinės dalies neišlaikius < 70% - Pažymėjimas IŠKLAUSYTA. 
Kursą praveda kariai ir specialistai - puikūs šios srities žinovai. 
Kurso tikslas – suteikti bazinių žinių ir išmokyti orientavimosi įgūdžių, kad dalyvis mokėtų ir gebėtų orientuotis miškingoje vietovėje šviesiuoju ir tamsiuoju paros metu.
Kurso užduotys - išmokti gebėti orientuotis dienos ir nakties metu. Orientacinio žygio metu bus ugdomi gebėjimai orientuotis ir gilinamos topografinės žinios. Orientacija vietovėje bus dirbtinai sunkinama. Pasiklydimas. Nežinoma vietovė 

Programa:
09:00 – Atvykimas;
09:10 – Instruktažas;
09:30 – Teorija:
- Supažindinimas su topografija.
- Supažindinimas su žemėlapiais.
- Mastelis.
- Sutartiniai ženklai.
- Supažindinimas su kompasu, pro traktoriumi.
- 4, 6, 8 koordinačių nustatymas žemėlapyje.
- Atstumo nustatymas.
- Azimuto nustatymas.
- Maršruto pasirinkimas.
- Maršruto kortelė.
- Žingsnių porų skaičiavimas.
15:00 - Orientavimasis miškingoje vietovėje iki 15 km (praktinė dalis).

Lietuvos karių asociacija Keliautojų klubas organizuoja orientavimosi miške kursus.
TIKSLAS – suteikti žinių ir išmokyti orentavimosi įgūdžių, kad dalyvis mokėtų, gebėtų orientuotis be orentavimosi priemonių šviesiuoju ir tamsiuoju paros metu.
Užduotys: išmokti gebėti orientuotis dienos ir nakties metu. Orientacinio žygio metu bus ugdomi gebėjimai orientuotis ir gilinamos topografinės žinios. Orientacija vietovėje bus dirbtinai sunkinama. Pasiklydimas. Nežinoma vietovė.

Reikalingi daiktai:
1. "Outdoor" tipo apranga (jeigu neturi tinka drabužiai kuriu negaila išpurvinti)
2. Dveji batai su aukštu aulu.
3. Nedidelė kuprinė.
4. Pleistrai nuospaudų atveju.
5. Žibintuvėlis su atsarginėmis baterijomis (geriausiai naudojamas ant galvos).
6. Vandens iki 3 L
7. Turimos asmeninės orientavimosi priemonės (kompasas SILVA)
8. Kojų pudra
9. 2-3 poros šiltų kojinių
10. Antras komplektas drabužių (žiemos metu)

Maitinimas. Maistu dalyvis pasirūpina savarankiškai įvykdęs asmenines užduotis.

Pinigus prašome pervesti į Lietuvos karių asociacijos Keliautojų klubo atsiskaitomąją sąskaitą SEB banke:
LT76 7044 0600 0803 6150
Lietuvos karių asociacija Keliautojų klubas
Juridinio asmens kodas: 303342955
Mokėjimo pavedimo skiltyje "Paskirtis" nurodykite "Orientavimosi kursai" ir kurso datą.  Jei mokate už kelis asmenis, nurodykite papildomai už ką  (vardą ir pavardę). Pavedimo kopiją atsiųsti el. paštu: lkakeliautojai@gmail.com

Atsiliepimai

Nauja: 2021-09-11/12. Orientavimosi kursai - renginys lauktas pusantrų metų. Tiek laiko praėjo nuo momento, kai sugalvojau, kad noriu. Dėl karantinų ir kitų priežasčių teko nukelti dalyvavimą, kol galiausiai 2021 rugsėjo pradžioje, likus dviems savaitėms iki kursų, užsiregistravau. Neslėpsiu, buvo nerimo. Svarsčiau ar tai netaps pernelyg sudėtingu iššūkiu fiziškai, psichologiškai, ar apranga ir įranga atitiks gamtines sąlygas. Renginio aprašyme nurodomas žygio maršrutas 24km – 30km dienos ir nakties metu skamba pakankamai grėsmingai. Likus savaitei iki orientavimosi kursų, dariau bandomąjį pasivaikščiojimą po kurio teko pakeisti striukę ir batus. Nesinorėjo ieškoti kontrolinių punktų permirkusiais, nuo šlapios žolės, batais. Tačiau šypsojosi sėkmė, šeštadienis išaušo giedras ir pasitiko su vasariška temperatūra. Kalbant apie teorinę paskaitos dalį, pirma mintis buvo, ką veiksim visas penkias valandas, bet laikas tiesiog praskriejo. Instruktorius Gediminas labai aiškiai ir suprantamai papasakojo teorinę paskaitos dalį, kurios pabaigoje žymėjome kontrolinius taškus žemėlapyje ir sudarinėjome maršrutą. Maršrutas buvo tikrinamas, o tai suteikė pasitikėjimo, kad neteks „grybauti“. Toliau - įdomioji dalis, kontrolinių punktų suradimas miške pagal sudarytą maršrutą su kompasu ir žemėlapiu. Komandą sudaro du žmonės, pasikeisdami ieško kas antrą punktą. Mano atveju abu tarėmės kaip geriausiai, greičiausiai nueiti. Tikiuosi mano „naparninkui“ buvo taip pat smagu kaip ir man.
Pirmieji iššūkiai su kuriais susidūrėme, tai kad kelio ar upės vingis žemėlapyje nebūtinai taip pat akivaizdžiai matomas ir realybėje. Dėl ko pora kartų sudvejojom ir grįžom į pradinį tašką ir perplanavom atkarpą iki punkto. Bendrai paėmus kontroliniai taškai, kuriuos spėjom pasiekti šviesiu paros metu, buvo lengvai surasti. Sunkumai prasidėjo temstant, kai matomumas daug, daug mažesnis ir ciklopas ant galvos apšviečia ne taip ir toli kaip norėtųsi, kai iš pažiūros švariame miške valandą ieškojome pažymėto medžio, vis grįždami ir perskaičiuodami atstumą, tikslindami kursą pasidavėm ir skambinom instruktoriui pagalbos. Rolandas ir Gediminas labai greitai prisistatė ir parodė klaidą: ėjimas per minkštas samanas reikalauja daugiau žingsnių porų nei kieto grunto keliu. Dabar galvoju, gal reikėjo anksčiau skambinti, o ne ratais vaikščioti aplink tą pačią vietą iki užsiknisimo, visgi tai tik mokymasis, o ne egzaminas. Po žygio jau spėjau nusipirkti galingesnį žibintuvėlį panaudojant padovanotą kuponą. Jau laukiu naujų išūkių.
Summa summarum, miške praleista apie 11 valandų daugiausiai tamsiu paros metu, nueita apie 30 kilometrų, orientavimosi kursas užskaitytas. Jaučiu bendrą nuovargį, gal daugiau dėl miego trūkumo, nei nueito atstumo, tačiau puikiai praleidau laiką. Orientavimosi kursas buvo ne tik mokymasis, bet ir teigiamos emocijos. Manau, dar kartosiu tą patį I lygį, kitu metų laiku su tikslu užtvirtinti žinias ir surasti kontrolinius taškus bent per 8 valandas, vėliau mąstau apie II lygio kursą :) 
Tomas J. 
Bendras atsiliepimas: Kursai tikrai patiko. Teorinėje dalyje supažindino su žemėlapiais, paaiškino kaip naudotis kompasu pagal azimutą bei kitas subtilybes. Pradžioje atrodo jog tos žadamos 5 teorijos valandos užtruks, bet viskas prabėgo labai greitai. Gal net šiek tiek pritrūko laiko apsirašyti būsimą maršrutą. Žygiui oras buvo puikus, tad viskas vyko sklandžiai, be didesnių paklydimų. Pradžioje visos maršrutą ėjusios komandos lipo vieni kitiems ant kulnų vėliau atstumai išsiskirstė. Tikėjomės ilgiau užtrukti ir labiau paklaidžioti bent iki vidurnakčio, ypač tamsoje, bet visus punktus surinkome greitai. Maršrutą pabaigėme prieš 22-trą val. Tad nusiteikimas sunkumams nepasiteisino.

Bendrai, puikus dienos praleidimas žygiuojant miške su bičiuliu. Pastebėjimai apie kursus:

  • Teorijos greitumas - kaip asmeniui susidūrusiam su žemėlapiais ir planavusiam keliavimus įvairiose vietose, greitai prabėgama teorija nesudarė keblumų. Bet kiti dalyviai, kurie nelabai draugauja su žemėlapiais galėjo ne taip greitai perprasti informaciją. Galbūt kai kuriuos svarbesnius dalykus reikėtų šiek tiek išsamiau papasakoti. Tiesa, visada buvo klausiama ar kas nors yra neaišku. Tai nesuprantantys galėjo pasitikslinti papildomai.
  • Maršruto plano sudarymas - būtų buvę visai pravartu, jog lektoriai paimtų du, tris kažkokius taškus žemėlapyje ir papasakotų (parodytų), kaip jie planuotų tą maršrutą praeiti ir kaip skaidytų kontrolinius taškus ir pan. T.y. padarytų pavyzdinį maršrutą. Kursuose trūko šios informacijos, nes vėliau buvo sakoma, jog neprisidėkite tiek daug kontrolinių taškų, nes kai kurie jų pertekliniai. Toks praktinis pavyzdys padėtų visiems pasidaryti asmeninį savo maršrutą.
  • Ką daryti pasiklydus/neradus taško - akcentuoti ką daryti jei taškas nerandamas vietovėje, kaip ieškoti, kada geriausia grįžti į kontrolinį punktą, ar imti kažkokį kitą atskaitos tašką būnant vietoje (pvz, jei einama ilgesnį laiką azimutu ir nerandamas taškas, gal verta ne grįžti į pradžią, o pasiieškoti kito atskaitos taško ant žemėlapio). Kaip įvertinti paklaidą vietovėje ir kaip "šukuoti" tikėtiną taško vietą - zigzagais, gyvatėle pagal kompasą ar pan. (ypač tamsiu paros metu).
  • Žygio sudėtingumas - suprantu, jog viskas priklauso nuo dalyvių patirties ir gebėjimų, nes vieni praėjo greitai, kiti strigo viduryje maršruto ilgam. Galbūt verta maršrutą sudėlioti taip, jog būtų papildomi punktai, kuriuos galima būtų ieškoti po pagrindinių punktų suradimo, jei lieka laiko iki pabaigos (tarkim vidurnakčio). Taip pat naktiniai punktai buvo visiškai prie kelio, labai lengvai surandami. Gal verta būtų juos perkelti bent keletą metrų giliau į mišką.
  • Kompasų kiekis - buvo priemonių stygius. Ne visos poros turėjo po du kompasus, ko pasekoje vienas dalyvis galėjo žymėtis taškus ant žemėlapio, o kitas tuo metu nuobodžiavo. iek pastebėjimų, o kursai tikrai patiko ir labai džiaugiuosi juose dalyvavęs. Informacija buvo naudinga, taip pat įgyta patirtis bei sužinota kaip naudotis kompasu pagal azimutą ir pan. Antras, sudėtingesnis lygis domintų. Tik šiuo atveju išsiskiria lūkesčiai - norėtųsi, jog orientacinis žygis būtų daugiau pramoga ir laiko praleidimas su draugu, o ne didelis orientavimasis į žingsnių skaičiavimus, bei visiškas fokusavimasis į orientyrus. Dėl to dar yra dvejonių.
    TTiek pastebėjimų, o kursai tikrai patiko ir labai džiaugiuosi juose dalyvavęs. Informacija buvo naudinga, taip pat įgyta patirtis bei sužinota kaip naudotis kompasu pagal azimutą ir pan. Antras, sudėtingesnis lygis domintų. Tik šiuo atveju išsiskiria lūkesčiai - norėtųsi, jog orientacinis žygis būtų daugiau pramoga ir laiko praleidimas su draugu, o ne didelis orientavimasis į žingsnių skaičiavimus, bei visiškas fokusavimasis į orientyrus. Dėl to dar yra dvejonių. Julius S (2020-10-28)

Nauja: Visumoje man patiko , gera ir naudinga patirtis. Džiaugiuosi kad į kai kuriuos taškus pasirinkome eiti azimutu ir tai buvo patys geriausi įgūdžiai. Einant takeliais tai daugiau turistinė patirtis, o ne Šauliška . Todėl azimutas leido pagerinti Šaulio praktiką. Iš asmeninių pastebėjimų – man ir per Šaulių topografijos kursus ir pas jus norėjosi daugiau aiškumo apie maršruto dėliojimosi subtilybes ir maršruto kortelės sudarymą. Gal net praverstų vieną pavyzdinę atkarpą tai padaryti bendrai (prieš asmenines užduotis). Aš asmeniškai per smulkiai ir per daug tarpinių taškų buvau prisidėliojęs, kas man „suvalgė“ pasiruošimo laiką, tai daug taškų teko dėliotis naktį (aišku tai irgi gera patirtis ). Pastebėjimai sau ir kitiems dalyviams – išeinant į trasą neprisirengti per daug :) Aš asmeniškai per šiltai prisirengiau ☹ Ačiū už žinias ir gerą laiką. Vaidotas N (2020-10-28)

Naujas malonus, įdomus patyrimas, tik su žemėlapiu, kompasu ir savomis kojomis orientuotis. Nors paklydome miške, ir jaučiausi pavargusi ieškoti kelio, kuris buvo už keletos metrų, bet nepasidavus, kurį laiką pasėdėjus ant kelmelio, su draugo palaikymu, išbandymas baigėsi sėkmingai ir su daug emocijų :). Teorinė dalis puikiai išdėstyta, daug naujos, naudingos informacijos. Viktorija K (2020-01-18)

Nauja: Nauji iššūkiai sau, geros akimirmos, gebėjimų tobulinimas ir pilnas komplektas orientavimosi žinių kurios padės ir gyvenime! Įvykdžiau ✅ 5 val teorinių Lietuvos karių asocijacijos mokymų, 9 val orientavimosi Pabradės Poligone tiek dieną, tiek naktį ir gera kompanija su Marius Urbelis.  Prieš einant 2 lygį planuoju sudalyvauti taip pat 1 lygyje, bet šį kart vienas ir išbandyti savo jėgas. Marius U (2020-01-18)

Žygis, kai negali niekuo pasikliauti, tik savimi ir šalia esančiu kolega. 6 valandos mokymosi, 7 valandos orientavimosi dieną ir naktį... Tai buvo geriausia orientacinė patirtis gyvenime, ir neabejoju jog tai tik pradžia... Pasivaikščiojimai gamtoje su begale gyvenimiškų pamokų, sportas, adrenalinas, gamtos pažinimas, grynas oras... Ačiū už nuostabią patirtį LKA Keliautojų Klubas, Rolandui, Gediminui, Simonui, kolegoms...

Orientavimosi kursai labai patiko.Instruktorius Justas aiškiai išdėstė teoriją, todėl praktiškai orientuotis buvo lengva.Kažkiek suklaidino žemėlapis - ne viskas atitiko realybėje. Bet vis tiek suradome visus 14 taškų.10balų! Gintaras M (2019-03-02) 

Sveiki, Man labai patiko. Prima pateikta teorija pravertė žygio metu. Šaunu, kad instruktorius stengėsi įsitikinti, kad mes tikrai suprantame tą informaciją. Buvo malonu, kad instruktorius žygio metu buvo šalia ir prižiūrėjo ar nieko blogo mums neatsitiko. Žilvinas Rudžionis (2017-12-17)

Sveiki,orientavimosi kursas paliko geriausius įspūdžius. Teorinė dalis buvo išdėstyta aiškiai, maršrutas praktinėje dalyje buvo įdomus. Apibendrinant viskas vyko sklandžiai, priekaištų neturiu, didelis ačiū !!! Ugne Gumbyte (2017-12-17) 

Mano atsiliepimas: Visą kursą, vertinu 9/10. Vieną balą nuimu, nes pasivaikščioti teko ne su mergina.... O kas liečia informacijos pateikimą ir išaiškinimą priekaištų neturiu. Viską puikiai supratau ir įsisavinau. Oras buvo suderintas puikus, orientavimosi pratybos irgi be priakaištų. Buvom vienoje vietoje nugrybavę pagal azimutą. Instruktorius nedelsiant prisistatė ir pagelbėjo patiems išsiaiškinti kur padarėm klaidą ir kaip toliau tvarkytis. Patirtis puiki, nuotaika puiki. Sausio 13d. tikrai dalyvausiu 2 lygio mokymuose. Rekomenduoju visiems. Pagarbiai / Best regards, Vytautas Vyskupaitis (2017-12-17)

Orientavimosi kursas labai patiko. Nuo pat mažens kompasas mėtydavosi aplinkui, kartais pažaisdavau gaudydamas šiaurę ir pan. tračiau kurso metu ištiesių kam jis yra reikalingas ir kaip juo teisingai naudotis !Labai geras jausmas eiti nakties metu mišku kai tave gaubia tamsa ir kvapai, o tu žinai kad eini teisingai ! Vytautas D

2 ir 3 punktus instruktorius nusprendė praleisti dėl jų paprastumo, užtat gavome daugiau laiko kitiems surasti. Tai ir paklaidžiojome :-) Šiek tiek statistikos:
º viso „prisukome” 27 km
º užtrukome daugiau, nei 9 val. – 9 val. 48 min.
º vidutinis greitis – 3,98 km/val.
º maksimalus greitis – 8,20 km/val.
º aktyvaus judėjimo laikas 6:47 val.
 
Mindaugas R

Orientaciniai mokymai pranoko lūkesčius. Visgi nors ir pats ne syki esu dalyvaves įvairiuose orientacinėse varžybose , tačiau jų visų esmė jos vykdavo dienos metu o ir žemėlapiai būdavo pakankamai smulkmeniški ir aiškūs ir tikslūs be klaidų , o čia didesnė dalis renginio vyko tamsiu paros metu , kai matai ribota atstumą ir nepavyksta toli matyti kažkokį galima krypčiai nustatyti tinkamą objektą , taip pat miškingesnėje dalyje , kur mažai kelių ir turi nepasimesti ir susiorentuoti . Taip pat miške tarkim yra nemažai proskynų/keliukų kurių nėra žemėlapyje pažymėta, tai stipriai klaidina , nes galvoji kad jau pasiekei tą kelią prie kurio ėjai , o pasirodo čia kelias kurio , net nera žemėlapyje , bet visai šalia tikrojo pažymeto žemėlapyje, bet tu to dar nežinai , Tokie dalykai priverčia tiksliau skaičiuoti azimutus , žingnių poras ir labiau galvoti , kad pasiektum norimą atsižymėti tašką.
Kursai tikrai tinkami ir visiškiems naujokams, nes tikrai per teorini užsiėmimą gausite detalią informaciją kurią veliau porose išbandysite praktiškai ir sportini orientavimasi išbandžiusiems , nes tai visai kitokia unikali patirtis. Tadas Ambrazas (33) 

Foto: Mindaugas Rakštelis © 2017 | rakstelis.com