BaiDarom 2023 įspūdžiai  

BaiDarom 2023 įspūdžiai

Su džiaugsmu skelbiame apie įvykusią BaiDarom 2023 05 13 akciją, kuria norime parodyti, kad visų mūsų namai yra neįkainojama GAMTA, kuria gera rūpintis. Šiais metais įvairiose Lietuvos upėse, ežeruose vyko baidarių plaukimas, kurio metu ne tik mėgavomės nuostabia aplinka, bet ir aktyviai prisidėjome prie pakrančių švarinimo. Rinkome šiukšles, kurios susikaupusios prie vandens telkinių ir stovyklavietėse siekdami palaikyti šiuos natūralius kampelius švarius ir žmogaus neužterštus.

Tačiau tai nebuvo vienintelis dalykas, kurį padarėme šioje nepaprastoje akcijoje. 23 komandos, pripildytos energijos, suvienijo jėgas, kad keltų didžiulius inkilus, skirtus išsaugoti retus į raudonąją knygą įrašytus dančiasnapius. Ši iniciatyva mus suvienijo ir parodė, koks svarbus yra kiekvienas žmogus, kuris siekia išsaugoti mūsų gamtą.

Ir kaip džiugu pažymėti, kad šioje akcijoje dalyvavo visų amžiaus grupių žmonės – nuo jaunų mokinių iki išminties ir patirties kupinų senjorų. Jų įsitraukimas ir noras būti šio įspūdingo renginio dalimi, puoselėti gamtą ir rodyti gerą pavyzdį kitiems yra itin vertingas indėlis. Ši akcija priminė mums, kad nepriklausomai nuo amžiaus, mes visi galime turėti atsakomybės ir kartu kurti didelius pokyčius.

Pažinimo medžio mokykla

Antrus metus iš eilės „Pažinimo medžio“ gimnazijos bendruomenė dalyvauja gamtos puoselėjimo akcijoje „BaiDarom 2023“. Penkios mokinių, tėvelių ir mokytojų komandos plaukė baidarėmis ir rinko šiukšles Aukštaitijos nacionalinio parko upėse ir ežeruose bei tvarkė pakrančių stovyklavietes. Plaukimo metu komandos taip pat iškėlė inkilus nykstantiems didiesiems dančiasnapiams.

Aktyvaus laisvalaikio ir gamtos mylėtojus subūrė gimnazijos fizinio lavinimo mokytoja Agnė Stankevičiūtė: „Šios iniciatyvos rezultatai ne tik lengvai pamatuojami kiekybiškai, bet ir turi ilgai išliekantį poveikį. Mokiniams tai neįkainojama patirtis, lavinanti plaukimo baidare įgūdžius ir orientavimąsi gamtoje bei skatinanti aktyvų laisvalaikį jaunimo tarpe. Tokios veiklos turi didelę reikšmę ugdant mokinių komandiškumą, pilietiškumą, atsakomybę mus supančiai aplinkai ir stiprina mokyklos bendruomenę. Todėl labai džiaugiuosi aktyviu mokinių ir tėvų įsitraukimu ir tikiuosi, jog tai virs gražia mokyklos tradicija!“

Senjorų pasaulis

Paskelbus LKA Keliautojų Klubui registraciją į BaiDarom, mes dalyvauti sprendimą priėmėm ne iš karto. Sukosi mintys: ar nebus per sunku, atsiras norinčių ar ne, juk čia tikrai ne visiems... tačiau šiandien didžiuojamės, kad į šį renginį įsiliejo Senjorų pasaulis ir nuplaukė Aukštaitijos regioninio parko upėmis, kartu su šimtais kitų baidarininkų švarindamas gamtą.

Radom, ištraukėm iš vandens ir atplukdėm ne tik jau aprūdijusį traktoriaus baką, mašinos padangas, bet ir daug žvejų ar stovyklautojų išmestų plastikinių šiukšlių, kai kurios iš jų net jau apkibusios sraigėmis... Vakare, į ežerą nuleidę saulę, mėgavomės trijų kartų bendryste ir žiūrėjome Euroviziją neįprastoje vietoje – Palūšės kempingo stadione. Žygį baigėme sumažėjusioje komandoje ant Ladakalnio.

Virginija dalinosi savo patirtimi, kad  jaunimas keistai žiūri į žilagalvius su irklais: „Mes esame  veiklos pradžioje. Ir nuolat ieškome aktyvaus bendravimo formų, tinkamų įvairaus amžiaus žmonėms. Kartais sunku numatyti kylančius sunkumus, tačiau svarbiausia nepanikuoti ir ieškoti sprendimo pačiose neįtikėtinačiausiose situacijose.

Nuotykiai prasidėjo sėdant į baidares. Paaiškėjo, kad vietoj dviejų turėsime po vieną irklą. Nesupanikavome. Atlaikę pirmą išbandymą po valandėlės gavome dar po vieną irklą. Be Lakajų ežero ir upės pakrantėse šiukšlių rinkimo, turėjome dar vieną užduotį – įkelti didžiulį inkilą dančiasnapiams. Dovydas nuplukdė inkilą iki išrinktosios vietos, visi trepsėjome, diskutavome ar tinkama vieta, o pakabinę linkėjome dančiasnapiams ne vienerius metus perėti jauniklius.“

„Senjorų pasaulio” BaiDarom renginys tapo trijų kartų bendrystės žygiu. Jauniausią ir vyriausią dalyvį skyrė penkiasdešimties metų amžiaus tarpsnis.

Dubysos I komandos dalyvis

Esame iš Dubysos I komandos. Turėjome komandą iš 7 baidarių. Viena jų buvo vienvietė. Komanda visa iš Šiaulių. Turėjome nerealiai gražią dieną, puikią komandą, gerą nuotaiką ir norą išvalyti mūsų krašto upę. Užteko ir nuotykių, o vakare klausėmės pasakojimo apie Lyduvėnų tiltą. Dubysa mūsų pamėgta baidarių upė. Labai gražiais krantais, vingiais ir gausi gyvybės joje ir šalia jos. Komandos kapitonas Saulius parvežė inkilą dančiasnapiams ir maišus bei pirštines, vandenį, paskambino ir pasakė kur kada renkamės. Jau susitikus buvo nuotykis. Vienos komandos narės teko laukti pusvalandžio. Pavykus prisiskambinti, ji paaiškino, kad jau plaukia. O mes ne. Panika. Tada paklausėme, kur ji plaukia. Pasirodo Žiūruose... visi pasijuokėme. Taip va kelionė prasidėjo kiek vėliau. Iš anksto kapitonas sutarė su Lyduvėnų baidarių savininku dėl kopėčių inkilui, gavo patarimą dėl medžio, kur kabinti jį. Pasirodo baidares mums parūpinęs vyrukas yra gidas ir baigęs ekologiją. Žino Dubysos kraštą kaip savo penkis pirštus. Tačiau dėl šiukšlių apsiriko, sako, turėsime sunkią kelionę... nes nėra ką rinkti. 

Sūduvos liberalai

Nuoširdžiai dėkoju visiems, kurie atsiliepė į Sūduvos liberalų kvietimą dalyvauti akcijoje BaiDarom. Mūsų regione buvo išvalyta 25 km Šešupės nuo Gavaltuvos iki Pilviškių. Akcijoje dalyvavo Kalvarijos, Marijampolės ir Kazlų Rūdos liberalai. Džiugu, kad prie akcijos prisijungė Antanavo jaunimas ir Šakių atstovai. Nors plaukimas buvo su įvairiomis kliūtimis ir daugeliui teko išbandyti Šešupės vandenį, bet nuotaika buvo pakili. Atkarpoje Gavaltuva – Antanavas šiukšlių buvo nedaug, tačiau kitai komanda, plaukusiai maršrutu Antanavas – Pilviškiai teko iššūkių ir šiukšlių daugiau.

Dėkojame Aplinkos ministrui Simonui Gentvilui, kuris susitiko su akcijos dalyviais bei įteikė padėką Šešupės baidarių vadovui Andriui Jokubynui už baidarių nuomą akcijos dalyviams. Tikime, kad savo darbais bent maža dalele palengvinome gamtos alsavimą. Tikime, kad ši akcija taps tradicine mūsų regione.

Živilės Vajegaitės pasakojimas

Viskas praėjo labai smagiai. Buvo 15 žmonių, plaukėm su 8 dvivietėmis baidarėmis, inkilas vietoje vieno irkluotojo buvo pasodintas. Vėliau jo vietą užėmė šiukšlės. Ir apskirtai visos baidarės buvo pilnai apkrautos šiukšlėmis. Pats inkilo pakabinimas nebuvo lengvas, sakyčiau netgi pavojingas. Bet pasisekė, kad turim drąsių stiprių kolegų, kurie užduotį įvykdė. Palaikymo komanda naudingai patarinėjo kaip nenukristi. Dar labai pasisekė, sutikom net tris dančiasnapių šeimynėles. Išgelbėjom šiukšlėse įstrigusį krabą. Įdomiausiu radiniu išrinkome antrankius. Dar labai pasisekė, kad sutikom net tris dančiasnapių šeimynėles. Labai ačiū Jums už suorganizuotą veiklą! 

COWI

Vieną dieną kolega Dovydas mums pasiūlė idėją prisijungti prie įdomios iniciatyvos ir kartu rinkti šiukšles gamtoje. Panašios iniciatyvos kasmet pritraukia vis daugiau žmonių, todėl mums tai nebuvo nauja koncepcija. Tačiau tuomet Dovydas pridūrė, kad šiukšlės bus renkamos plaukiant baidarėmis kvapą gniaužiančiuose Lietuvos nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose, taip pat statant inkilus nykstantiems dančiasnapiams! Taigi štai mes, mūsų entuziastai savanoriai, nepabijoję nenuspėjamų pavasario orų – laimei saulė buvo dosni – prisijungė prie gražios LKA Keliautojų Klubo organizuojamos iniciatyvos BaiDarom2023. Ačiū, organizatoriai, už gražią iniciatyvą – džiaugiamės, kad turime iniciatyvių žmonių, kurie dalijasi įvairiomis idėjomis ir skatina mus būti to dalimi.

Lauros Tumaitės pasakojimas

Vienas geriausių dalykų šiltą pavasario savaitgalį yra išvyka į gamtą. O dar geriau, jei pramogas galima suderinti su naudingais darbais. Mūsų ketveriukei puikiai pavyko suderinti šiuos abu užsiėmimus užsiregistravus dalyvauti akcijoje BaiDarom.

Ankstų šeštadienio rytą išvykome iš Vilniaus į Labanoro girioje esantį Žukaučiznos kaimelį, kur susitikę ir susipažinę su akcijos dalyviais išvykome į Juoduosius Lakajus. Čia gavome baidares ir pasileidom į dienos nuotykį. BaiDarom akcijos tikslas buvo netradiciniu būdų švarinti gamtą, t.y. plaukiant baidarėmis rinkti šiukšles ežeruose, upėse ir jų pakrantėse, taip pat sustojant ir stovyklavietėse. Akcijos metu taip pat turėjome užduotį iškelti inkilą skirtą didžiajam dančiasnapiui apsigyventi. Inkilus akcijai parūpino Lietuvos karių asociacija Keliautojų klubas (LKA KK).

Mūsų plaukimo maršrutas buvo Juodųjų Lakajų stovyklavietė – Žukaučiznos kaimas. Šis plaukimas smagus tuo, kad plaukėme Juodųjų Lakajų ežeru, Lakajos upe ir Aldikio ežeru. Plaukdami turėjome galimybę pasigrožėti Labanoro girios kaimeliais, pievomis, pelkėtais krantais. Upėje turėjome šiek tiek kliūčių – nukritusių medžių ir tiltelių, kuriuos reikėjo apiplaukti, pro jais pralįsti ar persinešti baidares.

Maršrutą įveikėme sėkmingai ir grįžome į Žukaučizną džiaugdamiesi, kad šiukšlių maišai nebuvo perpildyti. Gera žinoti, kad tokio nuostabaus grožio upė ir perplaukti ežerai nėra pilni šiukšlių. Džiugino ir tai, kad puikiai praleidę laiką, palikome šį kraštą dar švaresnį.

Aplinkos apsaugos agentūra

Mūsų nedidelė, bet labai darbšti komanda (6 žmonės) per pusdienį iš Vokės upės ištraukė tiek šiukšlių, kad užpildė 30 vnt. 120 l talpos maišų. Ko tik nebuvo rasta – nuo paprastų butelių iki batuto (jo, deja, nepajėgėme ištraukti). Įdomesni radiniai: sifonas gazuotam vandeniui gaminti, plastikinės kapinių gėlės ir žvakidės, šlepetės, kibiras su dažais, buteliai su įvairiu užpildymu, maišas su kritusio gyvūno dalimis. Dar radome ir surinkome 15 automobilinių padangų ir vieną – traktoriaus.

Lietuvos lobiautojų asociacija

Mes žinom, kad kiekvienas lobiautojas turi supergalių, kurias su džiaugsmu atskleidėm prisijungę prie LKA Keliautojų Klubas akcijos BaiDarom, kurios metu išvalėm Vokės atkarpą nuo Mūrinės Vokės iki Grigiškių. Deja, bet laimikiai gausūs, vos į baidares telpantys – televizoriai, įvairių transporto priemonių padangos, butelių nesuskaičiuojama galybė, negrįžtamai išplaukusių šlepečių, žaislų, kamuolių ir kitų neaiškių prietaisų. Gera žinia – visai tai nebeterš jau gamtos!

Sonatos pasakojimas

Kai reikia „kovoti“ dėl šiukšlės

Nors pasaulinę Žemės dieną minėjome kovo mėnesį, jos vadavimui nuo šiukšlių tinkama kiekviena diena. Gegužės 13 d. LKA Keliautojų klubas organizavo akciją BaiDarom 2023. Plaukėme baidarėmis ir valėme Lietuvos upes, tai yra rinkome tai, ką žmonės tyčia ar dėl aplaidumo paliko ten, kur ilsėjosi, pramogavo.

Mūsų kompanijai atiteko Kiaunos upės 9 km atkarpa. Šioje akcijoje dalyvavau pirmą kartą, tad įsivaizdavau, kad prikrausime ne vieną maišą nerūpestingai paliktų atliekų. Ir čia negaliu nepasidžiaugti – mano „lūkesčiai“ neišsipildė! Norint rasti šiukšlę, reikėjo pasistengti.
Kaip kitose srityse, taip ir atliekų rinkime – vos tik startavome, aktyvavosi įgimtas poreikis konkuruoti. Varžėmės ne kas greičiau nuplauks, o kas daugiau surinks šiukšlių. Pamatę pakrantėje pasislėpusią skardinę, butelį ar traškučių pakelį griebdavome nieko nelaukę, o jei netyčia praplaukdavome, apsisukdavome ir, irkluodami prieš srovę, šaukdavome: „mano šiukšlė, mano!“.

Didžiausias „laimikis“ – viena padanga su ratlankiu. Kaip ir buvo galima nuspėti, šiukšlių maišuose atsidūrė keli stipraus alkoholio buteliai, traškučių pakelių liekanos, šiek tiek daugiau alaus ir kitų pramogautojų mėgstamų gėrimų skardinių. Vėliau vaikai, atrinkę tinkamą tarą, pristatė ją į taros supirktuvę ir už gautus pinigus nusipirko ledų. Kažkuris ekipažas „sužvejojo“ neatkimštą gazuoto vyno butelį. Pasvarstėme, kodėl jis buvo paskandintas. Čia, žinoma, galimos kelios priežastys: gal kažkas panardino, kad „taurusis“ gėrimas atšaltų ir pamiršo arba galėjo iškristi baidarei apsivertus... Kaip nutiko ir man. Priplaukusi užvartą bandžiau išlipti į krantą ir ne laiku atsistojau. Pasekmė – apsivertusi baidarė, pirmas išsimaudymas šiemet ir paskandintas plaktukas. Gerai, kad bendrakeleiviai spėjo pagauti bandantį nuplaukti šiukšlių maišą. Be to, pasisekė, kad kitas BaiDarom akcijos tikslas – iškelti inkilą dančiasnapiams – jau buvo įgyvendintas.

Smagu buvo ne tik vaduoti gamtą nuo neatsakingų dvikojų apsilankymo pasekmių, bet ir džiaugtis pavasariu, kuris atsiskleidė visomis savo spalvomis – švietė saulė, akis malonino gavi pavasarinė žaluma. Tarpusavyje konkuruojantys paukščių chorai neleido nuobodžiauti ir mūsų ausims. Pakeliui sutikome plaukiančius dančiasnapę su būriu dančiasnapiukų. Palydėję mus kelis šimtus metrų apsisuko ir grįžo toliau užsiiminėti savo reikalais. Džiugu, kad turėjome galimybę susipažinti su tais, kuriems „pastatėme“ naujus namus. 

Niekada nesupratau ir vargu ar suprasiu, kaip kyla ranka atsikratyti šlamštu ten, kur jam ne vieta – gamtoje, gatvėje ar kitur, kur pakliūna, juolab, kai Lietuvoje tikrai sudarytos visos galimybės elgtis atsakingai ir civilizuotai. Tikiu, kad žmogus, bent kartą rinkęs šiukšles, niekada nešiukšlins ir išdrįs sudrausminti kitą, bandantį atsikratyti nereikalingais daiktais ne tam skirtoje vietoje.

Taip pat džiaugiamės, kad iniciatyva dalyvauja Prezidento Gitano Nausėdos projekte „Lietuvos galia“. Valstybės vadovas kviečia bendros gerovės kūrėjus – piliečius, bendruomenes, visuomeninius judėjimus ir nevyriausybines organizacijas – telktis dėl žalios, teisingos, inovatyvios ir stiprios Lietuvos. Daugiau informacijos: https://www.lietuvosgalia.lt/

Ačiū visiems dalyviams už dalyvavimą ir daug gerų atsiliepimų! Mes kartu esame jėga!  

Rėmėjai